ניתוח החלפת מפרק ירך

האנטומיה של מפרק הירך

מפרק הירך מורכב מראש כדורי של עצם הירך וממכתש המיספרי המותאם לו בעצמות האגן. מבנה זה יוצר את הקשר הראשוני בין עצמות הגפיים התחתונות אל מול השלד הצירי של האגן. פני השטח של ראש עצם הירך ומכתש האגן, מצופה ברקמה חלקה שנקראת סחוס אשר יחד עם נוזל המפרק מאפשרים תנועה חלקה ומתואמת במפרק.
אופן פעולה זה מונע מן העצמות להתחכך אחת בשניה ובכך להיפגם.

ניוון של מפרק הירך

הגורם העיקרי למחלות מפרק הירך היא שחיקה של הסחוס במפרק: דלקת מפרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס), דבר המתבטא בכאב, בתחילה רק כאשר נוצר עומס על המפרק, אך בהמשך גם במנוחה ובתדירות גוברת. בנוסף לכאב, אופיינית הופעת קישיון של המפרק המונע מהחולים ביצוע פעולות פשוטות כגון גריבת גרבים או יציאה מרכב.
התגברות עוצמת הכאב והקישיון הינה תהליך איטי, האורך לפעמים משך שנים רבות.תהליך זה עשוי להוביל למפרק ירך נוקשה ובסופו להגבלה בתנועה.
במצב המתקדם של שחיקת המפרק, החלפת מפרק ירך הינה הטיפול הנפוץ והיעיל ביותר. החלפת מפרק ירך מוצלחת מביאה להקלה דרמטית בכאבים ולשיפור בתפקוד של מפרק הירך.

החלפת מפרק הירך

ניתוח החלפת מפרק הירך מחליף למעשה את האזורים הפגועים (עצם והסחוס) של המפרק, על ידי ארטיקולציה של פוליאתילן מיוחד (חומר פלסטי ) או רכיבי קרמיקה .

תותבת מפרק הירך, מורכבת מיתד המקובעת לעצם הירך עם ראש (כדור – קרמי או מתכתי), ומכיפה העשויה מטיטניום (לתוכה מוכנס כיסוי פנימי המהווה את משטח הארטיקולציה העשוי מקרמיקה או פוליאתילן מיוחד)

מדוע לשקול לעבור החלפת מפרק הירך?

עם כמעט 60 שנות היסטוריה, ניתוח החלפת מפרק ירך הוא הליך שכיח מאוד, בטוח ומוצלח לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית מתקדמת ומוכח כאחד הניתוחים המוצלחים ברפואה!

היתרונות המרכזיים של החלפת מפרק ירך מוצלחת הם:

  1. הפחתה בכאב של מפרק הירך

    הכאב יופחת במהירות ובאופן דרמטי ובדרך כלל אף יעלם.

  2. השבת הניידות

    הירך שלך תתפקד עם פחות מאמץ, עד כדי כמעט השבה של הניידות המקורית שלך.

  3. שיפור באיכות החיים

    פעילויות היומיום שלך וכן פעילות החיים החברתיים שלך כבר לא יהיו מוגבלים על ידי כאב וניידות מופחתת.