טיפול ביתי בכאבי ברכיים: ממה נגרמים כאבי ברכיים? מה התסמינים? ואיך אפשר להתמודד עם הכאב טוב יותר? לרשותכם עומדות כמה וכמה אפשרויות כולל מכשיר חדשני המאפשר לכם להקל על הכאב ביעילות ובמהירות.

אם אתם מתמודדים עם כאבי ברכיים אתם יכולים להתנחם בכך שמדובר בתופעה שכיחה אצל נשים וגברים בכל הגילאים. כאבים אלו יכולים להופיע מגורמים רבים, החל בשחיקה או חבלה של הברך ועד למצבים רפואיים שונים כמו דלקת מפרקים, זיהומים ועוד. רגע לפני שבוחרים באפשרות הניתוחית, ישנן כמה וכמה שיטות להתמודד עם הכאבים, חלקן אף יאפשרו לכם לעשות זאת בעצמכם ובמסגרת הביתית.

ממה נגרם כאב בברכיים?

הברך היא נקודת החיבור בין עצם השוק לעצם הירך, כאשר בקדמתה נמצאת פיקת הברך. מלבד העצמות, בברך יש כמה וכמה רצועות וגידים אשר תפקידם לייצב ולקבע את פיקת הברך במקומה. בנוסף בברך יש גם סחוסים אשר מתפקדים כבולמי זעזועים ובורסות, שהן שקיקים מלאים בנוזלים אשר תפקידם להגן על המבנים השונים. כאשר כל אלו פועלים כשורה, לא יתגלו בעיות. אולם כאשר אחד ממרכיבי הברך נפגע או נשחק, תתכן פגיעה בברכיים. פגיעה או שחיקה יכולות להיגרם כתוצאה מפגם, מחבלה ישירה או עקיפה, מדלקת, מזיהום, מעיסוק בספורט, מגדילה ועוד.

כאבי ברכיים

תסמינים של כאב

כדי לאבחן את הגורם לבעיה יש לאפיין את התסמינים ולהכיר את ההיסטוריה הרפואית של המטופל. הכאבים יכולים להופיע בכמה אזורים שונים של הברך, בהתאם לסוג הפגיעה כמו למשל בקדמת הברך או בחלקה האחורי. במקרים מסוימים, מלבד הכאבים תהיה גם נפיחות באזור הברך, אודם מקומי או מגבלת תנועה. ישנן דרכים רבות לטפל בכאבי ברכיים כאשר זמן הכאבים תלוי באופי הפגיעה. כדי לאבחן את הגורם לכאבים יש לפנות לאורתופד מומחה אשר ישלח אתכם לצילום ולעתים גם לבדיקות נוספות על מנת לקבל אבחנה ולטפל בהתאם.

שיטות חדשניות לביצוע טיפול ביתי בכאבי ברכיים

לאחר קבלת אבחנה רפואית יהיה קל יותר לקבוע מהו הטיפול הרצוי. ברוב המקרים הטיפול יכלול מנוחה, נטילת משככי כאבים, פיזיותרפיה וחבישה של הברך. במקרים קיצוניים יותר האורתופד ימליץ על ניתוח החלפת מפרקים. מלבד הטיפול השגרתי, ישנם כיום מכשירים מתקדמים אשר יאפשרו לכם לטפל בברך גם במסגרת הביתית. אחד מהם הוא מכשיר טנס לשיכוך כאבים. מכשיר זה הנו קומפקטי ומלבד שיכוך כאבים הוא מסייע לזירוז ההחלמה על ידי הזרמת פולסים חשמליים זעירים לאזור הכואב. כיום ישנם דגמים שונים של מכשירי טנס ואתם יכולים לבחור בדגם המתאים לכם בהתאם לקריטריונים שונים כמו תקציב, צרכים, סוג הכאבים ועוד.

במקרה של כאבי ברכיים מומלץ לפנות לרופא אורטופד מומחה קוסאשווילי, במיוחד אם הכאב נובע מחבלה או מכה. אורתופד המתמחה בכך יוכל להמליץ על סוג הטיפול הרצוי ואף להפנות אתכם לסוגי טיפולים מסורתיים וחדשניים שיעזרו להקל על הכאבים שאתם חווים.

קבלו מידע נוסף לגבי החלפת מפרק ירך בגישה קדמית >>